Ordfører Beate Skretting hadde med flere sjekker til Frivoll skole denne uka. Her sammen med Mari som sitter i elevrådet.– Jeg er imponert over innsatsen og entusiasmen elevene har vist gjennom årets Beintøft-kampanje. Når så mange velger å gå, sykle eller ta buss til skolen, bidrar det ikke bare til mer fysisk aktivitet, men også til et bedre miljø og mindre trafikk rundt skolene. Jeg håper elevene tar med seg de gode erfaringene videre og fortsetter å være aktive i hverdagen. Dette skaper gode vaner for framtiden, sier folkehelserådgiver Ingunn Meyer Norschau.
Denne uka har hun sammen med ordfører Beate Skretting besøkt flere skoler i kommunen for å dele ut premier til de beste klassene.
Innsats og kreativitet
Klassene som vant skåret høyt på hvor mange som gikk, syklet eller tok skolebuss til skolen. I tillegg har mange også gjennomført kreative oppgaver knyttet til klima og miljø.
Klassene var delt inn i tre kategorier: 1.-2. trinn, 3.-4. trinn og 5.-7. trinn.
– Av og til må vi ty til loddtrekning når flere klasser har gjort en like god jobb, forteller folkehelserådgiveren.
Hun hadde med premier fra Sykkelbyen Grimstad. Vinneren i kategorien 1.-2. trinn ble 2. trinn ved Jappa skole, som mottok 2.000 kroner til klassen. Alle elevene fikk også hver sin buff.
I kategorien 3.-4. trinn gikk premien til 3. trinn ved Fjære skole. Klassen fikk 2.000 kroner, og også her mottok alle elevene en buff.
Blant de eldste elevene var det 7C ved Holviga barneskole som stakk av med seieren. Klassen fikk 2.000 kroner og elevene fikk hver sin sykkellykt.
Hevdet seg i regionen
I år ble det også delt ut premier gjennom Areal- og transportplanen for Arendalsregionen, et samarbeid mellom kommunene Arendal, Froland, Tvedestrand og Grimstad.
Frivoll skole var blant de tre beste skolene i denne regionen. I tillegg hadde skolen tre klasser som ble kåret til å være blant de beste i regionen. Skolen mottok derfor en sjekk på 5 000 kroner, mens 3., 4. og 7. trinn fikk 2 000 kroner hver til klassekassen.
Elevene ble også premiert. Elevene på 4. og 7. trinn fikk sykkellykter, mens elevene på 3. trinn mottok matbokser. I tillegg fikk skolen sykkelkortstokker som kan brukes av alle elevene.
– Frivoll skole er jo bare best, stråler en av elevene etter premieutdelingen. 7. trinn vurderer å bruke pengene på en tur til Dyreparken eller til et badeland.
– Vi har allerede litt penger på klassekontoen, så kanskje har vi snart nok til å gjennomføre det, sier en av elevene på trinnet. De yngre elevene har også tanker om hva pengene kan gå til.
– Kanskje vi kan bruke pengene skolen vant på en stor felles fest eller noe, det hadde vært hyggelig, sier en av elevene.