Resultatet er betydelig bedre enn opprinnelig budsjettert.
– Vi ender opp med et netto driftsresultat på 55 millioner kroner. Kommuneregnskapet er stort og komplekst, og i år har flere positive forhold slått til samtidig, derfor er resultatet for 2025 langt bedre enn budsjettert, forteller økonomisjef Monica Helland Nordby.
Sektorene har gjennomført tiltak og omstillinger som nå gir resultater. Kommunens drift er positiv, med samlet mindreforbruk i sektorene.
– Mindreforbruket i sektorene, i tillegg til merinntekter og lavere kapitalkostnader, gjør at resultatet ble bedre enn tidligere varslet, påpeker Monica Helland Nordby.
Disposisjonsfond
Mindreforbruket avsettes til kommunens disposisjonsfond, som nå er på 251,4 millioner kroner.
Tallene er positive, men det er store variasjoner i sektorene og mange har iverksatt tøffe omstillingstiltak. Det vil fortsatt kreve stram økonomisk styring i 2026.
– Vi går inn i 2026 med et driftsnivå som er høyere enn vi har budsjettert med. Økte behov for tjenester, stigende renter og store investeringer vil gjøre økonomien utfordrende de nærmeste årene. På den positive siden vil veksten i antall innbyggere gi økte inntekter som kan utligne deler av kostnadsøkningene, sier kommunedirektør Magnus Mathisen.
Ordfører Beate Skretting er også glad for at årsresultatet ble så godt som det ble.
– Dette er veldig gledelig! Dette er et resultat av langsiktig og godt arbeid med fokus på økonomistyring, og så noen eksterne forhold som slo riktig ut på slutten av året slik som økt skatteinngang. Jeg tror det har vært viktig at kommunestyret har klart å samle seg om noen tøffe grep, blant annet ved å skyve på investeringer. Men den viktigste jobben er det våre ansatte og ledere som gjør hver dag, og det jobbes kjempegodt med å levere gode tjenester til våre innbyggere med så stramme økonomiske rammer, sier ordfører Beate Skretting.
Større skatteinntekter enn forventet
De frie inntektene ble høyere enn det Finansdepartementet opprinnelig anslo. Dette er hovedgrunnen til at Grimstad, i likhet med mange andre kommuner, fikk et bedre årsresultat enn fryktet.
Rammetilskuddet ble 6,1 millioner kroner bedre enn revidert budsjett, inntektsutjevningen ble 57,7 millioner kroner svakere og skatt ble 73,9 millioner kroner bedre enn budsjettert. Samlet sett ble de frie inntektene 22 millioner kroner høyere enn i revidert budsjett. Integreringstilskuddet ble også 14,1 millioner kroner bedre enn budsjettert.
Resultater for driften
Her er en oversikt over sektorene i kommunen og deres samlede merforbruk eller mindreforbruk i 2025:
- Helse og omsorg: Mindreforbruk 0,6 mill. kr.
- Oppvekst: Mindreforbruk 12,5 mill. kr.
- Investering og teknisk drift: Merforbruk 1 mill. kr.
- Samfunnsutvikling: Merforbruk 2 mill. kr.
- Stab og støtte: Mindreforbruk 2,2 mill. kr
- Fellesområdet: Mindreforbruk 20,8 mill. kr