Stine Karin Håtuft og Rolf Inge Pettersen mottok Månedens høydepunkt.På grunn av Kong Harald Vs bortgang ble høstens første kommunestyremøte først avholdt denne uka.
Et fast innslag er utdelingen av utmerkelsen «Månedens høydepunkt», og denne gangen gikk den til Stine Karin Håtuft og Rolf Inge Pettersen. De jobber som henholdsvis programleder for steds- og destinasjonsutvikling og tjenesteleder for kommunalteknikk i Grimstad kommune.
De får prisen for sin gode innsats med å utvikle Grimstad som sommerby.
Begrunnelsen
I begrunnelsen som ordføreren leste opp, stod det følgende:
Gjennom tett og løsningsorientert samarbeid på tvers av sektorer har de bidratt til å realisere Folkets sommergater, etablere en ny vertskaps- og destinasjonstjeneste i samarbeid med gjestehavna og utvikle nye digitale løsninger for informasjon og veiledning.
Arbeidet har bidratt til et hyggeligere, tryggere og mer tilgjengelig sentrum, med bedre tilrettelegging for både innbyggere og besøkende. Bykart, retningsvisere og parkeringsveiledning gjør det enklere å finne fram, mens Folkets sommergater har gitt bedre rom for mennesker, aktivitet og gode opplevelser. Samlet har tiltakene styrket bylivet og skapt stor positiv aktivitet gjennom sommersesongen.
Resultatene er skapt i samarbeid med mange gode krefter, både internt i kommunen og eksternt. Dialogen med blant andre Grimstad Min By, Grimstad Næringsforening, Visit Sørlandet og lokale reiselivs- og næringsaktører har vært viktig for å utvikle helhetlige løsninger som møter behovene i byen.
Arbeidet har også blitt lagt merke til utenfor kommunegrensene. Når andre byer og steder viser interesse for hvordan Grimstad har arbeidet med sommerbyen, kan vi med et lite smil konstatere at det på dette området har blitt litt «look to Grimstad». Det er en oppmerksomhet vi absolutt kan være bekjent av.
Rolf Inge og Stine har vist stort engasjement, gjennomføringsevne og vilje til å finne løsninger på tvers av fagområder og organisatoriske grenser. Innsatsen deres viser hva vi kan få til når vi samarbeider godt om et felles mål, og de er svært verdige mottakere av Månedens høydepunkt.
Mange bidragsytere
Håtuft og Pettersen satte stor pris på utmerkelsen, men understreker at det er mange som har bidratt.
– Det er mange som deler denne prisen med oss. Det har vært jobbet godt på tvers internt i kommunen, men også sammen med eksterne aktører. Det har vært mange meninger og innspill, men vi klarte å lande noe som ble veldig bra til slutt, sier Rolf Inge Pettersen.
– Det er veldig hyggelig at arbeidet med sommerbyen blir lagt merke til. Dette handler jo om mye mer enn bare Folkets sommergater. Mange har bidratt på ulike måter og Rolf Inge og jeg deler derfor denne utmerkelsen med flere kollegaer, ikke minst på kommunalteknikk, legger Stine Karin Håtuft til.