Ingunn Meyer Norschau, Dagfinn Fløystad og Ragna Skøien gleder seg over at AKT Svipp er i gang i Grimstad.AKT Svipp er kollektivtransport som bestilles på forhånd. Tilbudet drives av Agder Kollektivtrafikk (AKT) og kommer i tillegg til den ordinære kollektivtransporten.
Fra adresse til adresse
I en utvidet sentrumssone fra Grimstad sentrum til Holviga, Rore Hageby og Bieheia blir det AKT Svipp Fleksibel for personer over 67 år og personer med honnørbillett.
Tilbudet gjelder mandag til fredag kl. 9–13 og lørdag kl. 10–16. Du blir hentet på ønsket adresse innenfor sonen og kjørt dit du skal. Andre passasjerer kan bli hentet underveis.
– Dette er en fin måte å komme seg ut på, enten du vil på kafé i byen, gå tur på Dømmesmoen eller på Groos, skal til legen eller du vil besøke venner og kjente, sier Ingunn Meyer Norschau, folkehelserådgiver i Grimstad kommune.
Ønsker seg allerede en utvidelse
Dagfinn Fløystad er leder av helse- og omsorgsutvalget, og foreslo dette tilbudet i 2024. Nå gleder han seg over at det endelig er på plass.
– Jeg håper inderlig at dette slår til slik vi håper og tror det skal gjøre. Dette er et fantastisk tilbud til eldre og andre som har utfordringer med å komme seg fram. Det gir flere mulighet til å delta aktivt og sosialt til en overkommelig pris. Dette har jeg virkelig troa på, sier han.
Fløystad håper tilbudet etter hvert kan utvides til flere områder i kommunen. Han mener det blant annet er et stort potensial i Østerhus og Landvik.
Egne tilbud fra Homborsund og Hesnes
I tillegg til AKT Svipp Fleksibel blir det egne bestillingstilbud fra Homborsund og Hesnes. Disse tilbudene er for alle, uansett alder.
På lørdager kan alle bestille transport fra Homborsund via Myråsen til Grimstad sentrum. Avgangen går rundt kl. 11, med retur klokka 14 eller 16.
Fra Hesnes blir det bestillingsrute mandager og onsdager til Vikkilen klokken 18, med forbindelse til buss mot Grimstad og Arendal. Returen til Hesnes går rundt klokka 21.30. Rutene kjøres bare når noen har bestilt tur.
Gode erfaringer
AKT Svipp finnes allerede flere steder på Sørlandet, blant annet i Arendal og i Vågsbygd i Kristiansand.
– Eldre og honnør-reisende i Vågsbygd og Arendal er blant de mest fornøyde kundene AKT har. 93 prosent svarer at de er svært fornøyde med tilbudet. Flere sier også at tilbudet er viktig for at de skal kunne bo hjemme lenger, sier Ragna Skøien, som er rådgiver i Agder kollektivtrafikk (AKT).
Trenger du skyss kan kanskje AKT Svipp være en mulighet?Hun oppfordrer innbyggere utenfor dagens soner til å si ifra dersom de ønsker seg AKT Svipp i sitt nærområde.
– Dersom folk utenfor sonene vi nå tester ut ønsker seg dette tilbudet, må de gjerne etterspørre det, sier hun. Jo flere tilbakemeldinger AKT får, desto større er muligheten for at tilbudet etter hvert kan utvides.
Slik bestiller du
Skal du benytte deg av dagens tilbud, kan du gjøre det ved å bestille tur på nettsiden til AKT Svipp eller per telefon. Telefonbestillingen er åpen mandag til fredag klokka 7–17 og lørdag klokka 10–17.
– Vi håper tilbudet blir tatt godt imot, og at mange vil benytte seg av det, sier Ingunn Meyer Norschau.
AKT Svipp i Grimstad er et samarbeid mellom Agder fylkeskommune og Grimstad kommune. Tilbudet skal evalueres før sommeren.