Pengene skal blant annet gå til telt og andre nødboliger, midlertidige og permanente hjem, vann- og sanitærprosjekter, samt juridisk bistand til mennesker på flukt.
10. klassinger bidro
10. klassingene ved Fevik skole bidro som bøssebærere i år.I Grimstad deltok mellom 250 og 300 bøssebærere. Blant dem var elever fra Bibelskolen, Drottningborg videregående skole og 10. trinn ved Fevik skole.
– Vi på 10. trinn ved Fevik skole fikk en utfordring fra TV-aksjonen om å stille som bøssebærere, og selvfølgelig kunne vi det! På skolen lærer vi om alle sider ved livet, også viktigheten av å se andre og bidra der vi kan. For oss var årets TV-aksjon verdt å støtte fordi vi vet hvor heldige vi er som bor her og har en skole å gå til. Å sette av noen timer for å hjelpe mennesker som lever med krig og konflikt gjennom noe så konkret som å gå med bøsse, gir verdifull læring. Derfor ble vi med på årets viktigste søndagstur, forteller 10.-klassingene ved Fevik skole.
I tillegg til skoleklasser stilte flere frivillige lag og foreninger opp som bøssebærere. Deler av Jerv-familien tok blant annet med seg bøssene på kampen mellom Jerv og Sotra. Eide barnehage var en av barnehagene som hadde egen innsamling, da de tidligere i uka arrangerte en samling for foreldre og besteforeldre. Her kunne de voksne kjøpe skogsbærsyltetøy, eplemos, lyslykter, skulpturer, «Skrik»-malerier og andre flotte kunstverk laget av barna selv. Inntektene gikk selvsagt til TV-aksjonen.
Fornøyde
Det ble samlet inn noe mindre fra næringslivet i år, men givergleden blant Grimstad-folk var fortsatt stor. Til sammen samlet vi inn 1 098 487 kroner, omtrent det samme som i fjor. Banken telte opp 160 000 kroner i kontanter, bare fra bøssene.
– Vi er godt fornøyde med årets aksjon. Tusen takk til alle som har stilt opp for mennesker på flukt, sier TV-aksjonskomiteen.